Post Image
By ufukerdogmusApril 23, 2009In Habersel

23 Nisan

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun!

images1

Ulusal bayramı bile taraflanmaya alet edebilen sayılı milletlerdeniz herhalde… Taraflı gazetelerde bayram bile hemen “aydın” zihinler tarafından alet edilmiş… Biri diyor “meclis açılırken söylenenler ile sonradan yapılanlar uyuşmuyormuş, millet kandırılmış”… Öteki diyor “folklor yapan kızların başında başörtüsü varmış”… Her taraftan kafasına göre yaygara kopartanlar mevcut. Fakat ben bugün bu konuları deşmeyi uygun bulmuyorum.

Bayramımızın özü ile ilgili gereken şekilde yaklaşımlar da yok değil. Sağolsun Altuğ Koç kardeşimiz bunu kendi blog yazısı dahilinde güzelce yapmış. Bir şey eklemeye gerek yok.

Bunların dışında 23 Nisan’a özel olarak kafamızı biraz hoşlatalım istiyorum… 23 Nisan neden özel bir gün onu inceleyelim.

  • 23 Nisan, Türkiye Cumhuriyeti ana rahmine düşmüş.
  • 23 Nisan, Polonya’da 1935 anayasasının kabul edildiği gün. Aynı gün Türkiye’de ilk 23 Nisan kutlamaları yapılmış.
  • 23 Nisan Dünya’nın gelmiş geçmiş en büyük yazarlarından, bana göre en büyük şairi Shakespear’in (Şekspir) doğum(1564) ve ölüm(1616) günü. Ölümünde bile doğum gününe denk getirilmiş şiirsellik var…
  • 23 Nisan 1616, aynı zamanda meşhur Don Kişot’un yazarı Cervantes’in (Servantes) de ölüm yıldönümü olduğundan dolayı 23 Nisan, UNESCO Kitap Günü olarak da öne çıkıyor.
  • Daha muzip bir 23 Nisan kutlaması da, uydurma “Denizkabuğu Cumhuriyeti” (Conch Republic) bağımsızlık günü vesilesiyle yapılıyor. Tamamen espri amaçlı uydurulmuş bu “devlet”, yoğun talep üzerine pasaport dağıtmaya da başlamış. İlgilenenlere duyurulur.

İçinizdeki bağımsızlık ve çocuk ebedi olsun.