Post Image
By ufukerdogmusApril 15, 2009In Habersel

Ahoy Aleyküm!

pirate05am

Korsan bayrağını görünce içim kıpır kıpır oluyor. Karmakarışık duygularıma geçen 2 hafta içerisinde okuduğuklarım ve izlediklerim de bir yenisini ekledi.

Eskiden ne güzel bu bayrak komik ve eğlenceli anıları hatırlatırdı. Çocukken bilgisayarda oynadığım korsan oyunları olsun, Reha Muhtar’ın “satanist bayrağı” olarak ana haber bülteninde sunması olsun, hep güzel anıları hatırlattı bu bayrak. Özel bir sevgi beslerim.

Bugünlerde ise “Somali Korsanları”nı ve halka açıklanmayan perde arkasını hatırlatıyor.

Korsanların altın çağı sayılacak dönemde, Karayiplerden kalma hikayeleri, filmleri, kitapları hepimiz biliyoruz. Küresel bir korsan karşıtı hareket olduğunu farketmiyor, korsanların hırsız, ipe sapa gelmez çapulcular olduğunu falan dinliyoruz her zaman. Tarihsel olarak baktığımızda düzene ve otoriteye ayaklanmış köle karşıtı özgürlükçüler olarak algılamıyoruz. Hırsız olmalarına rağmen, monarşi ve kölelik dünyasında gemi içinde demokrasiyi nasıl uyguladıklarını bilmiyoruz. Halk tarafından ne kadar çok desteklendiklerini bilmiyoruz, ve hatta halk tarafından desteklenmediklerini sanarak nasıl da bu kadar uzun süre barınabildiklerine şaşıyoruz tüm saflığımızla.

Bize anlatılanları elimiz mahkum doğru kabul ediyoruz.

Somali’de de benzer bir döngüye girmiş olabiliriz. Orada yaşamadan bilemeyeceğimizi önceden belirtip bugün bir arkadaşım sayesinde denk geldiğim bir yazıyı paylaşmak istiyorum (Bkz. “Korsanlar Hakkında Yalan Söyleniyorsunuz” – İngilizce).

Kabaca 1990 ve sonrasında Somali’de gelişen olaylardan bahsediyor. Somali yönetiminin sona ermesi ile uluslararası gemilerin ve mafyanın Somali açıklarına nükleer ve tıbbi atıkları boşaltmasından tutun, Somali halkının radyasyon zehirlenmesine; Somali karasularındaki deniz canlılarının kaçak avlanıp satılmasından tutun, Somali’deki iç savaşın körüklenmesine kadar yazıda bahsediyor. Sonrasında da bazılarının çöplük olarak kullanıp yok ettiği Somali denizleri, zehirlenen insanlar ve iç savaştan çıkamayan bir ülke kalıyor.

Yapılan son araştırma Somali’de halkın %70 oranında sözümona “korsanları” desteklediğini gösteriyor. Somali halkının %70’i, “korsanları” denizlerinin ve ülkelerinin savunması için tek güç olduğunu düşünüyor. Acaba neden?

“Korsanlar” gerçekten suç işliyor olabilir, buna itirazım yok. Yaşananların sebeplerini ve çözümünü bulmak için kafa patlatırken ise aklıma yalnızca bir söz geliyor: “Ölen mi suçlu öldüren mi?”

Bazen olaylar göründüğü gibi gelişmemiş olabilir. Aklımızın bir köşesinde bulunsun.

.

Bugün bir de Ocak ayında bir rekoru daha kırdığımızı öğrendim. Gururluyum. (Bkz. İşsizlik %15.5, Tarım dışı işsizlik %19)