Post Image
By ufukerdogmusApril 9, 2009In Habersel

Erdoğan'ın "Komünist Açılımı"nı Destekliyorum

1mayisicimizi01

Dün de büyük bir heyecanla yazdığım üzere, 1 Mayıs’ın resmi tatil olmasını her koşul altında destekliyorum. Bugünkü görüşmelerin ardından 1 Mayıs’ın resmi tatil olmasının önü iyice açıldı (Bkz. 1 Mayıs tatil, Taksim tartışılıyor). Taksim tartışmaları süredursun, bana göre önemli olan kısmı geride kaldı, bundan sonra eninde sonunda Taksim meydanı da 1 Mayıs için kullanıma açılacaktır. O konuda da içim rahat.

Bugün babamla konuşurken babam Erdoğan’ın 1 Mayıs’ı resmi tatil yapma “açılımını” espriyle karşıladı. “Komünist Bayramı dedikleri şeyi şimdi kendileri bayram mı yaptı?” diye güldü, gülüştük. Şaka bir yana, yine de sevindik. 1 Mayıs ne komünist bayramıdır ne de liberal patronların işçilere verdiği sus payıdır. Emeğe saygıdır ve hatta az bile gelir. Bu yüzden Başbakan Erdoğan’ın bu “Komünist açılımı”nı sonuna kadar destekliyorum.

.

Antalya’daki sürpriz galibiyetin ardından saçma sapan şımarık tavırlar sergileyen CHP ile çirkelip eziğe yatan AKP’nin konu hakkındaki didişmesinden şahsen sıkıldım. Bu konuda son örnek olarak Zaman’da taraflı bir başlıkla manşete taşınan (görmek için tıklayın), aslen Hürriyet’te yazılmış bir yazıya (okumak için tıklayın) aynen katılıyorum. İşin en acı yanı, yeni seçilen başkanın ardarda çıkan ayıplarına karşı eski başkanın genel olarak “iyi yönetmişti” şeklinde basına yansıması. Umarım yeni başkan ve CHP örgütü bu ilk heyecanla kapıldığı şımarma dalgasından hemen kurtulur ve işine bakar.

.

test_6

Davos’tan açıklanan rapor ile Türkiye birçok konuda vasat olarak göze çarptı. Bahsi geçen raporda yargı bağımsızlığı ve basın özgürlüğü konularında vasatın da altında sıralanmış olmamız endişelerimi hatırlattı. Yargı bağımsızlığı zaten Ergenekon davası kapsamındaki olaylar ile sürekli gündemde. Basın özgürlüğü konusunda ise tahammülü geliştirmek yasaların da ötesinde bir konu. Başbakan Erdoğan’ın mizah dergilerine açtığı davalardan kazandığı gelir de bunun herhalde en güzel örneği.

Bir gün Türkiye’de sanatın her dalının, mizahın her türünün, fikir paylaşımının her ortamının halk tarafından desteklenmesi ve yasalar tarafından korunması dileğimle…