Post Image
By ufukerdogmusApril 27, 2009In HaberselSiyasal

Oy Verene Kömür Eşya-Beyaz, Vermeyene Tekme Tokat Az

İddialara göre AKP’den seçilen yeni belediye başkanı kendisine oy vermeyen vatandaşı güzelce dövdürmüş (Bkz. Haber). Haberdeki iddia ne kadar doğrudur bilemem ama aklıma Ziya Paşa’nın meşhur zırvalaması geldi:

nush ile uslanmayanı etmeli tekdir,
tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir”

Bu şekildeki yaklaşımlar bana afedersiniz hayvanları hatırlatıyor. Benim bildiğim “insan” hayvanlardan çok daha gelişmiş, çok daha özel, çok daha üstün bir varlık. Bunu bu şekilde ben tanımlamıyorum, yalnızca bilimsel olarak değil, tüm dinlerde bu şekilde yansıtılıyor. Anlıyorum, “insan” olmak için belirli bir seviyeye ermemiz gerekiyor fakat “beşer” olarak bile hayvanlaşmanın alemi var mı? Hayvanlara bile saldırmamayı öğretebildiğimizi düşünürsek bazılarımızın üstünlüğünden şüphe duyuyorum.

Bana göre herhangi bir ortamda herhangi bir sebepten atılan herhangi bir dayağın tek sebebi olabilir: Yetersizlik.

Bu yetersizlik bazen zihinsel güçsüzlük olabilir, bazen de yalnızca sabırsızlık. Sonuçta hepimiz insanız, sinirleniriz, hiddetleniriz, sabrımız taşar. Fakat en nihayetinde hepsi zayıflıktır, olaya müdahalede yetersizliktir.

.

Bu arada sıkça bahsettiğim üzere Dünya’nın gidişatı konusunda farkettirilmeyen ayrıntıları da es geçmeyellim. Güney Amerika’da, Ekvador seçimlerde %55 civarında oyla sol iktidarı yeniden görevlendirdi (Bkz. Haber). Bu haberi her ne hikmetse Sol.org.tr hariç hiçbir kaynak paylaşma gereği duymamış. Hadi onların haberi verme sebebini biliyoruz. Diğerlerinin bu tür haberlerden köşe bucak kaçma sebebi korkudan başka ne olabilir?

Gelişmeleri daha geniş açıdan görmedikçe Eflatun’un(Plato) mağara benzetmesindeki garibanlar gibi, yüzümüzü sağdaki mağaraya dönmüş kendi kendimize arkamızdaki sözde devden korkarak yaşamaya devam edeceğiz. Allah sonumuzu hayır etsin…

.

not: Hemen belirtmek gerekir ki Güney Amerika “sol”u ile bizim popülist “sol” kavramımız çok farklıdır. “Hayatta sola oy vermem” diye atıp tutan orta sınıf ve altı vatandaşlarımıza konu hakkında bilgi ulaşmasını ısrarla umut ederim.