Post Image
By ufukerdogmusMarch 24, 2009In Habersel

Gül "Kürdistan" Demiş Diye DTP Sevindi…

Bugünkü haberleri okurken taptaze bir haberle karşılaştım. Abdullah Gül, Irak gezisinde ilk defa “Kürdistan” demiş (Bkz. NTVMSNBC Haberi)… Manşetten okuyunca hemen galeyana gelmeye uygun bir hava doğmuş hissi uyandırsa da aslında durum aksine, gerekenin yapılması durumu.

Haberi okuyunca da anlaşılacağı üzere, Gül’ün basın açıklamasında da söylediği gibi, Irak anayasasındaki ismiyle “Kürdistan Bölgesel Yönetimi” ifadesini kullanması çok doğal. Bu konu aslında, bu haber ile, üzerinde durulmaya çok da gerek olmayan bir olay. Ancak asıl mesele, Kuzey Irak meclisinin bundan birkaç hafta önce ismini değiştirmesine hiç tepki verilmemiş olması. O zaman da haberi, yine yalnızca NTV vermişti. O zaman kimsenin önemsemediği isim değişikliği bugün haliyle Cumhurbaşkanı’nın diplomasi adabı gereği “Kürdistan Bölgesel Yönetimi” ismini kullanmasını gerektirdi.

Eminim şimdi birileri hemen “taraf” olmanın gereği zannederek bu konuya yüklenmeye başlayacaktır. Bu haberden çok daha önemli olan “isim değiştirme” olayında sesi çıkmayan kişiler, şimdi hemen hırlayıp “Ne dediiii! Çok ayıııp!” diyecek, hemen olaya yüklenecektir.Aman gaza gelmeyelim. Haberin başlığında yapılan vurgu yanlışından etkilenmeyelim.

DTP de bu sırada kendi kendine fırsat yaratmış hemen açıklamayı patlatmış (Bkz. DTP, “Kürdistan” sözünden memnun). Bu yorumu, işgüzarlıkta sınır tanımayan bir yaklaşım olduğu için üzerinde durmadan geçmeyi uygun buluyorum.

Daha da ilginci var… Bu haberin başlığı dolayısıyla NTV’yi eleştirmek üzere diğer gazetelerde aynı haberi aradım. Kırk yılda bir elime diğerlerine destek olacak, NTV’yi eleştirecek bir fırsat geçti diye düşündüm. Sürekli, NTV’nin tek düzgün haber kaynağı olduğunu düşünmek beni bile üzüyordu. Bu sebeple haberi doğru düzgün manşetle veren bir kaynak aradım. Aradım… Aradım… Bulamadım.

Her ne kadar Gül aslında sadece “Kürdistan” dememiş olsa da, bu olay haber değeri taşır. Gazetelerdeki ilgili tüm haberleri okudum, bahsi bile geçmemiş… “Büyük” ve “tarafsız” gazeteler kendi dertlerine öylesine dalıp gitmişler ki…

Bakalım akşama kadar diğerleri de uyanıp bu haberi verecek mi?

İlk başta aklıma gelen eleştirimi de, NTV’nin haberi veren tek kaynak olmasından dolayı geri alıyorum. Ne demişler; o kadar kusur kadı kızında da olur.