Post Image
By ufukerdogmusSeptember 7, 2009In HaberselToplumsal

Hayko Cepkin'in Ramazan Açılımı

Hayko Cepkin, TRT’nin Ramazan programında Pir Sultan Abdal’ın “Demedim mi” ilahisiyle muhtemelen onu hiç tanımayan bir kitlenin karşısına çıktı. Hayko Cepkin’i takip eden birisi olarak buna pek şaşırmadım. Ancak Hayko Cepkin kimdir, nedir bilmeyenler tarafından internet üzerinde ilginç yorumlarla da karşılaştım. Olayı “TRT’nin Hayko Cepkin açılımı” olarak yorumlayanlar bile olmuş ki bu da bizim insanları yaptıkları işle değil dış görünüş veya bizim onları nasıl “zannettiğimiz” üzerinden yargıladığımızın da bir örneği sanırım.

Yıllarca oldukça ufak bir azınlığın dinlediği bu tarz müzikleri dinlemiş, bazen o tarz giyinmiş birisi olarak, biliyorum ki yalnızca müzik temelli gelişmiş ithamların kurbanı olan milyonlarca insan var. Bundan nasibini alanların başında da elbette ki müziği icra edenler geliyor.

Metal müzik nedir, Satanizm nedir bilmeden; metal dinleyenleri satanist sanan bir toplumuz. Repçileri kayıp gençlik, rockçuları eroinman olarak fişleyip, ne anlattıklarını bile dinlemeden müziği kuru gürültü veya laf kalabalığı zanneden çoğunluğumuz, yıllarıdır örneklerini görmüş olsa bile Hayko Cepkin’in bu son örneği gibi “açılımlar” karşısında şaşırabiliyor.

Halbuki müzik bir sanattır ve sanat yalnızca içeriğiyle ele alınmalıdır.

.

Hayko Cepkin’den “Demedim mi” ve “Bertaraf Et”. Arasındaki 7 farkı bulmaya çalışın:

.

Zeynep Atiker’e teşekkür. медийная интернетinstagram blog

3 Comments

 • Anonymous

  September 7, 2009 at 4:05 pm

  soytariligin sonu yok ben buna kanaat getirdim

 • Ovgu

  September 7, 2009 at 11:25 pm

  Her sene TVle çöküşen Burhan Çaçan ve Bülent Ersoy ekolünü de defalarca dinlemeli, ders almalı gerekirse zirvede bırakmalıdır…

 • s

  October 2, 2009 at 11:23 am

  deyiş deselerdi daha iyi olurdu ama nese:)