Post Image
By ufukerdogmusApril 7, 2009In Habersel

Hüseyin Abi Ne Ettin? Daha Karpuz Kesecektik?..

090407-obama-irak-vl-01grid-4x31

Son 48 saat Türkiye’de Barack H. Obama rüzgarının etkisinde geçti. Rüzgar gibi gelip, uçaktan koşaradım inen Hüseyin Abi, aynı hızla Türkiye turunu tamamlayıp, benzer bir çeviklikle de Irak’a geçti. Heyecanın etkisinden olsa gerek, sürpriz(!) Irak ziyaretinin şokunu bile hissedemedik.

Bu 48 saatin benim gözümde önemli ayrıntılarını sıralayacak olursak:

  • Medya ve hükümet abartılı bir heyecan ve sevinçle bu ziyareti bekledi, karşıladı, bizlere yansıttı.
  • Obama etkileyici bir giriş yaptı. Etkileyici bir konuşma yaptı. Etkileyici cevaplar ve açıklamalar ile herkesin takdirini topladı. 2-3 dönemde bir beliren “umut verici ABD başkanı” sıfatını Clinton’dan bile fazla hak edecek şekilde hepimizi bir şekilde etkiledi.
  • Muhalefet temkinliydi. Özellikle MHP’nin açıklamalarının tümü yerinde ve mantıklıydı. Benim şahsi takdirimi kazandı.
  • Gençler Obama’ya çok güzel sorular sordular, fakat yeterince sıkıştıramadılar. Obama’nın kıvrak zekasına ve tarzına denk soru soran çıkmadı.
  • Şüpheciler dahil (bkz. bendeniz) hepimiz Hüseyin Abi’yi sevdik, saydık (Bkz. Arap dünyası bile çok memnun). Komplo teorilerine olan inancımızı seyrelttik.
  • Hızlı geldi, çabuk ayrıldı… Tadı damağımızda kaldı… “Hüseyin Abi, ne ettin? Daha karpuz kesecektik?..” diyesimiz geldi.
  • Obama, çaktırmadan Irak’a gitti. Şüphecilerin (bkz. bendeniz) komplo teorileri yeniden akla geldi… Bu defa da “Hüseyin Abi, ne ettin? Önceden söyleseydin ya?” diyesimiz geldi. “Buraya kadar gelmişken Irak’taki askerlerin de bir gözlerinden öpeyim” numarasını yemedik.
  • Sonuç olarak geneline bakıldığında, ayrıntılara takılmayan çoğunluk pek memnun kaldı. Somut olarak hiçbir şey değişmedi. Ne biz ne Ermeni Diasporası malum konudaki yaklaşımdan memnun kalmadı. Yani özetle: “Hüseyin Abi, bunu saymayız. Gene bekleriz.

Bu sırada AB konusunda ABD’nin etkisiz olduğu yorumunu her iki taraftan da resmen duymuş olduk. Bilhassa son gelişmeler ile Fransa’nın üyeliğimize karşı yerini pekiştirdik (Bkz. son örneği Fransa Dışişleri Bakanı’nın açıklaması). Avrupa’nın din ve laiklik yaklaşımının da AK Parti yaklaşımından çok uzak olduğunu tekrar görmüş olduk.

Laiklik demişken, Belçika laiklik ilkesine bağlı kalınması ve halk içindeki ayrımcılığın ortadan kalkması için okullarında türban yasağı için bir adım daha attı (Haber için tıklayın). Vakti geldiğinde bugün AB yanlısı olan AK Parti’nin Avrupa’nın laiklik tanımı ile kendi tabanının isteklerini nasıl aynı kapta eriteceğini merakla bekliyorum.