Post Image
By ufukerdogmusMarch 23, 2009In Toplumsal

Ligde Bu Sene Kim Şampuan Olur? (2008-2009)

Yazdım, yazdım sonra toptan sildim yazdıklarımı… Amanın hangi ucundan tutsan fenaymış meğer bizim “Süper” Lig hakkında düşündüklerim …

Gözünü sevdiğim internet sayesinde Sivasspor- Beşiktaş maçını kaçak da olsa naklen izleyebildim. Sivasspor’lu futbolcuların adeta futbol oynamayı öğrenmiş olması hayret verici. 90’ların sonunda Galatasaray’lı futbolcuların Avrupa’da oynamayı öğrenmesini hatırladım. Futbolda da artık çalışmanın ve takım oyununun yetenekten daha önemli olduğunu kavrama vaktimiz geldi de geçiyor. Anlamadığım şey de 2000 ve 2002 başarılarından sonra bunu hala nasıl kavrayamamış olduğumuz…

Milli maç haftasında gaza gelip arayı kapatmak için tüm maçların özetlerini de sağolsun TRT-Int’ten izledikten sonra farkettim ki, lig kalitemizde Anadolu takımlarının tüm gayretine rağmen HENÜZ bir değişiklik olmamış. İşaretleri var, fakat diğer takımlar oynamayı, “büyük” takımlar da çalışmayı öğrenememiş gibi duruyor.

Böylesine bir ligde halihazırda sürekli şampiyon olabilen takımların alacağı bir birincilik bana göre bu sebeple şampuan köpüğünden farksız bir sevinç yaratmalıdır. Sivasspor için durum biraz daha farklı, bütün duvarları artık resmen yıkmış olacakları için.

Bir Sivas’lı olarak; at gözlüğü yerine geniş bakmaya çalışan bir futbol izleyicisi olarak; kendi takımı yerine tüm ülkenin yararına olacak sonuçları görmeye çalışan birisi olarak; umarım ve beklerim ki bu sene herşeye rağmen Şampiyon Sivasspor olur. Daha önceki Anadolu takımı gazı örneklerinin aksine, üç beş ay veya bir sene değil, 2 sene ardarda, zayıf bir kadroyla bile şampiyonluğa oynamalarının verdiği gazla, eminim ki kısa bir süre içerisinde birkaç Anadolu takımı şahlanacaktır. Artık bu sürece girdik diye düşünüyorum. Ama yine de Şampiyonlar Ligi’ne gidecek bir Sivasspor takımı, bu süreci kat kat hızlandıracaktır. Gerek gelecek para, gerek yetenekli futbolcuların “büyük takıma transfer olma” saplantısının törpülenmesi ile bu süreç uzun vadede hepimize yararlı olacaktır.

Farkına varalım. Aslında Avrupa’daki tek bir başarılı futbolcumuzun bile ülkeye maddi manevi katkısı, atıyorum, Eurovision birinciliğinden daha fazla.