Post Image

Rus Ruleti

Onyıllardır uğraşılan, ancak 8 yıl önce hedeften iyice uzak düşmüş olan oyunda kurallar ve hedef değiştiğinden beri herkes eski hedefler için uğraşılıyor sanıyordu. Bugün ise, yeni hedef yolunda ilk golü kendi kalemize attırmayı başardılar (Muş’ta esnaf, göstericileri kalaşnikofla taradı).

Vakti zamanında Kurtuluş Savaşı sırasında Türklerle birlikte emperyalizme karşı dik durmayı, omuz omuza savaşmayı, birlikte yaşamayı seçen Kürtler, o vakitlerden beri bir türlü becerilememiş oyunlarla kışkırtılmaya çalışılıyordu. Sayısız vaat, gizli destekler ve tarihin yeniden yazılmasına kadar uzanan dolaplarla, oyun hazırlanıyordu.

Oyunun yeterince hazır olduğu sanıldığında oyuna şiddet girdi. Sonrası malum. Ancak sonu malum değil. Oyunun bu hali sonlanalı 10 sene oldu. Ancak bu kirli oyun o kadar uzun süre devam etti ki, kimse 10 sene önce oyunun kurallarının değiştiğini farketmedi.

Oyunun yeni şeklinde dışarıdan etki yok. Bizi iyi tanımış olanlar bilir ki bizi bizden başkası alt edemez.

İşte bu yüzden bizi bize kırdırmaktan, birlikte yaşayamaz hale getirmekten başka yol da olamazdı. O da tutarsa elbette.

Bu yeni oyunda birilerinin çok istemiş olduğu açık gelişme sonunda yaşandı. Korkulan, fakat engellenmesi için siyasetçiler tarafından neredeyse hiçbirşey yapılmayan olaylar zincirine adım atıldı.

Bugün bir esnaf, vatandaşın üzerine kalaşnikofla kurşun yağdırdı.

Vatandaşta kalaşnikof ne arıyordu? Eylemciler izinsiz o kadar nasıl toplanabildi, neden durdurulmadı? Kan davası mı vardı? Esnaf kendini mi kaybetti?

Bu soruların hepsi büyük resme baktığımda anlamını yitiriyor.

Dünya üzerinde acaba benim elime kalaşnikof alıp mahallemdeki komşuları taramam için herhangi bir akıllı mantıklı bir sebep olabilir mi?

Hatalar yalnızca yapılanlar veya yapılmayanlar değildir. Çoğu zaman nasıl yaptığınızdadır. Bu süreçte de ülke olarak topyekün “ne”yin derdine düşüp “nasıl”ı gözden kaçırdık. Hepimiz bugünkü kalaşnikofu kendi elimizle doldurduk.

Artık koşullar akıl ve mantık sınırlarının ötesine iteklendi. Bundan sonra isteyen istediği kadar “analar ağlamasın” desin. Ben burada kendi kendime ağlıyor olacağım. Şu dakikadan sonra benim gözyaşımı nasıl dindirecekler?

Artık kendi kendimize rus ruleti oynamayı kesmemizin vakti geldi.

rybalka.space和モダンとは